Samo minut – o najavi širenja „Ćacilenda”

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas za TV Pink da će pravljenje takozvanih „Ćacilenda svuda po Srbiji” biti „jedna od najvažnijih tačaka programa” vlasti. Termin koji građani koriste da opišu šatore i grupu okupljenih u Pionirskom parku, predsednik je upotrebio kako bi još jednom pohvalio „studente koji žele da uče”. Šta smo do sada videli u „Ćacilendu” i zašto je on deo spina kojim je vlast odgovorila na studentske blokade i zahteve?
Foto: FoNet

Šta je rekao predsednik Srbije: „Pravim Ćacilend svuda po Srbiji, to će biti jedna od najvažnijih tačaka programa, da mi svuda imamo decu koja hoće da uče… (…) Oni neće da tuku neke druge ljude. Oni neće da blokiraju bilo koga. Dakle, to je naša dužnost, da ta deca postanu budućnost, da se jasno kaže da je to ideal kojem težimo”, izjavio je Vučić uoči skupa vlasti u Nišu, kada mu je novinarka TV Pink Gordana Uzelac rekla da kruže komentari kako on “pravi Ćacilend u Nišu”.

Kako je počelo: Početkom februara, grupa koja se predstavlja kao „studenti koji žele da uče”, postavila je šatore ispred zgrade Predsedništva sa zahtevom da se obustave blokade fakulteta i organizuje nastavak školske godine.

Podrška mejnstrim medija i vlasti: Mejnstrim mediji pisali su kako je grupa ispred Predsedništva „neustrašiva” i „istrajna u svojoj borbi za obrazovanjem”. Predsednik Vučić govorio je o njihovoj „neverovatnoj ljubavi prema otadžbini”, a predsednica parlamenta Ana Brnabić je rekla da je „srcem i dušom” uz „studente bez Roleksa”.

Šta smo videli u „Ćacilendu”: Osim nekoliko mladih ljudi koji tvrde da su „studenti koji žele da uče”, u kampu borave, mahom, muškarci koji se ne predstavljaju. Posećivali su ih predstavnici vlasti, javne ličnosti i politički akteri koji su joj naklonjeni, kao i predstavnici desničarskih organizacija poput Pavla Bihalija i Miše Vacića. „Studente koji žele da uče” podržali su i veterani „Crvenih beretki”, odnosno nekadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO), čiji su pripadnici, između ostalog, osuđeni za atentat na premijera Zorana Đinđića.

Pazi, spin!: Ističući „studente koji žele da uče”, vlast i mejnstrim mediji podgrevaju spin o „manjini” koja blokira fakultete. Tim spinom mesecima pokušavaju da umanje značaj studentskih blokada, zahteva, ali i protesta na kojima su građani širom Srbije podržali studente u blokadi.

***

Dok je snimala okupljene oko šatora između Predsedništva i Narodne skupštine, novinarka Istinomera je napadnuta kada joj je nepoznati muškarac prišao, udario je po ruci i izbio joj telefon iz ruke.

OSZAR »